Σφάλμα

ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Στο σχολείο στα πλαίσια του μαθήματος Νεοελληνική Γλώσσα και με αφορμή την ενότητα

"Είμαστε όλοι ίδιοι-Είμαστε όλοι διαφορετικοί"

κάναμε μια έρευυα με θέμα

"κοινωνικός και φυλετικός ρατσισμός"

Απευθυνθήκαμε σε συμμαθητές μας (αγόρια και κορίτσια) που έχουν περίπου την ίδια ηλικία και κοινοκοινωνικό, οικογενειακό και μαθησιακό περιβάλλον.

Τα ερωτηματολόγια συμπληρώθηκαν ανώνυμα. Στη συνέχεια παραθέτουμε το ερωτηματολόγιο και τα αποτελέσματα της έρευνας.

εκ μέρους των μαθητών

Γαβαλά  Έλλη

Γ1

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ

• Από τους ερωτηθέντες το 50% παραδέχεται πως ενοχλείται απο το γεγονός πως στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχουν έρθει πολλοί αλλοδαποί.
  • Το 70% των ερωτηθέντων θα άφηνε τα παιδιά τους να κάνουν παρέα με παιδιά αλλοδαπών και δεν συμμερίζονται την άποψη πως για πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει η κοινωνία μας φταίνε  οι αλλοδαποί.
  • Το 90% λέει πως στο σχολείο κάνει παρέα με παιδιά από ξένες χώρες.
  • Το 30% ομολογεί πως έχει κοροϊδέψει κάποιον για το χρώμα του ή το βάρος του ή το όνομα του αν είναι παράξενο.
  • Το 20% θεωρεί ότι τα κόριτσια είναι ανώτερα από τα αγόρια
  • Το 80% πιστεύει ότι τα άτομα με ειδικές ανάγκες έχουν στη  χώρα μας ίσες ευκαιρίες με τα άτομα χωρίς ειδικές ανάγκες.
  • Το 80% των ερωτωμένων δηλώνει πως αφιερώνει χρόνο στα άτομα τρίτης ηλικίας.
  • Το 95% των ερωτωμένων δηλώνει πως αν δεν έβρισκε δουλειά στην Ελλάδα θα αποφάσιζε να δουλέψει σε μία ξένη χώρα.

εκ μέρους των μαθητών

Γαβαλά  Έλλη